Dobry Wieczór! Kurjer Czerwony z 30 sierpnia 1939

Pobierz PDF

Opis

Warszawa kopie rowy
Jak i gdzie trzeba nowych rąk i narzędzi pracy

Rozpoczęte w końcu ubiegłego tygodnia kopanie rowów przeciwlotniczych w rekordowym tempie zbliża się do końca. W większości punktów roboty ziemne już ukończono. Obecnie odbywa się, w miarę napływu materiałów, szalowanie deskami ścian bocznych i montowanie sklepień oraz urządzanie ubikacji typu wojskowego.
Na pl. Zbawiciela wejście do rowów wskazuje tabliczka z napisem: „Do schronu". W tabliczki takie zaopatrzone zostaną wszystkie punkty.
Wczoraj zaczęto pracę na pl. Krasińskich przed gmachem Sądu Najwyższego. Kopali tutaj sędziowie i prokuratorowie pod przewodnictwem prezesa Sądu Najwyższego Supińskiego, urzędnicy Komisariatu Rządu i min. opieki społecznej.
W parku Ujazdowskim robotami kierowała p. Marszałkowa Aleksandra Piłsudska, a do południa kopali tutaj policjanci rezerwy z Golędzinowa. Przed gmachem Sejmu za łopaty chwycili pp. marszałkowie Miedziński i Makowski wespół z rodzinami personelu Izb Parlamentarnych.
Władze OPLG apelują do mieszkańców, aby bez porozumienia z nimi nie rozpoczynać kopania w nowych punktach.
Na Grochowie, gdzie grunt jest piaszczysty, zdarzyły się wypadki, że samorzutnie wykopane rowy zaczęły się osypywać.
Gdzie indziej wykopano rów na terenie nisko położonym, który zalewany jest przez deszcze. Nie należy również kopać rowów na niewielkich podwórzach.
Rów wówczas spełni swe zadanie, jeśli dzieli go od zabudowań odległość równa wysokości budynku. W przeciwnym razie gruz z walącego się domu może zasypać chroniących się w rowie. Lepiej więc nie podejmować wysiłku, który ma pójść na marne i przed rozpoczęciem pracy porozumiewać się z najbliższymi komisariatami OPLG.
Tam również powinni kierować się wszyscy, którzy dotąd nie spełnili obowiązku. Rozpoczęto budowę nowych rowów, potrzeba więc świeżych rąk do pracy. Kto ma jeszcze w domu jakąś zbyteczną łopatę, szpadel lub kilof, niech składa je wprost na punkty robót, daje się bowiem odczuć wielki brak narzędzi dla tysięcy ochotników chcących pracować.
Przypominamy raz jeszcze adresy komisariatów OPLG:
Bednarska 8, Stare Miasto 24, Dzielna 82, Gęsia 24, Srebrna 16, Chłodna 45, Złota 41, Rozbrat 26, Kopernika 30, 6-go Sierpnia 43, Senatorska 29, Nowy Świat 7, Szeroka 5, Belgijska 5, Boremlowska 5, Toruńska 21, Ludwiki 6, Czerniakowska 103, Grójecka 47.

Drobni lichwiarze i paskarze przed sądem starościńskim
Energiczna akcja Komisariatu Rządu zdusiła w zarodku próby lichwy żywnościowej. Długie korowody paskarzy, których doprowadzała policja do sądów starościńskich w sobotę i poniedziałek, ustały jak ręką uciął.
W sądzie starościńskim warszawsko-północnym w dniu wczorajszym było zaledwie kilka drobnych spraw o lichwę.
Stefan Kura, właściciel sklepu przy ul. Mostowej 32, wziął dwa grosze więcej za ćwierć kilo słoniny (45 zamiast 43) od p. Sikorskiego Józefa.
– Ja przeważyłem, panie sędzio – tłumaczy się w starostwie – dlatego wziąłem te dwa grosze więcej.
– Niech pan na drugi raz nie przeważa. 7 dni bezwzględnego aresztu.
Margules Jankiel, sklep Miła 40, zamknął cały handel i przy pomocy domowników przenosił towar ze sklepu do mieszkania. Tłumaczy, że towar był zamówiony przez stałych klientów i zapłacony z góry.
– Proszę wymienić nazwiska tych klientów, również będą ukarani.
Nazwisk nie pamiętał, oczywiście. 7 dni bez zawieszenia.
Ciura Helena, sklep Bugaj 13, została oskarżona przez Aleksandra Księżaka, że sprzedała mu kiełbasę zwyczajną w cenie 24 gr. zamiast 20 za 10 deka.
– Kiełbasa była obsuszona, a Księżak zrobił to z zemsty, bo mu nie chciałam dawać na kredyt – wyjaśnia, szlochając oskarżona.
– Nie ma takiej kategorii „kiełbasa obsuszona". 2 dni aresztu - decyduje referent p. J. Granuszewski.
Weltman Hil, właściciel restauracji Freta 13, sprzedawał alkohol 25 bm., gdy wyszynk był czasowo wstrzymany. Na widok policjanta, Tapczańskiego, wylał szybko kieliszek wódki, który podawał gościowi. 300 zł grzywny.

Licencja / źródło

Dobry Wieczór! Kurjer Czerwony: ilustrowane pismo codzienne, R.18, nr 239 z 30 sierpnia 1939

Plik podchodzi z e-kartki z dnia 30.08.1939