ABC Nowiny codzienne z 1 września

Pobierz PDF

Opis

Stolica gotuje się do wojny
Kopanie rowów na ukończeniu
Kobiety w szeregach armii pomocniczej

Od chwili, kiedy na murach stolicy ukazały się obwieszczenia mobilizacyjne, Warszawę opanował nastrój podniosły i radosny.
Wzmożony ruch uliczny wskazywał wyraźnie, gdzie leży punkt zainteresowań. W sklepach z artykułami do obrony przeciwlotniczej, składach papieru i aptekach zaobserwować było można licznych klientów. Szary tłum uliczny przetykany był gęsto zielenią żołnierskich mundurów.
Okres przygotowań odnośnych zarządzeń władz zdradzają również osłonione ciemnym papierem latarnie aut oraz lampy w tramwajach i maski u boku konduktorów.
Akcja kopania rowów, tak entuzjastycznie podjęta przez wszystkich obywateli, dała doskonałe rezultaty. Jak nas informują, dotychczas wykopano wspólnym wysiłkiem wszystkich warstw społeczeństwa około 125 km rowów. Ponieważ projektowana długość wynosi 150 km, możliwe jest, że już dzień najbliższy przyniesie całkowite zakończenie tych prac. […]

Nie wolno wyjeżdżać z Warszawy bez pozwolenia starostwa
Rozkład jazdy nie obowiązuje

PAT komunikuje:
W nocy z 31 sierpnia na 1 września nastąpi w znacznym stopniu ograniczenie ruchu dalekobieżnego, pasażerskiego i częściowo podmiejskiego. Urzędowy rozkład jazdy pierwotnie ważny od 15 maja do 7 października przestanie obowiązywać. Na dworcach będą rozplakatowane nowe rozkłady jazdy. Zarządzenia te mają charakter tymczasowy.
Ruch osobowy dozwolony będzie wyłącznie dla osób, które przed wyjazdem z Warszawy zaopatrzą się w odpowiednie zaświadczenia wydawane przez starostwa grodzkie.
Bilety przejazdowe można będzie nabywać w kasach kolejowych stacyjnych tylko po uprzednim okazaniu uzyskanego zaświadczenia.
Zaświadczenia mogą otrzymywać osoby podróżujące w sprawach wojskowych, publicznych lub nagłych prywatnych, posiadające odpowiednie dowody.

Licencja / źródło

ABC Nowiny codzienne z 1 września

Plik podchodzi z e-kartki z dnia 01.09.1939